Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan, 7 Şubat 2015 Cumartesi günü, AK Parti'den milletvekili aday adayı olmak için istifa edeceğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Adaylığına olumlu bakmıyorum. Bunu Sayın Başbakan'a da söyledim" dediğiHakan Fidan, 9 Mart Pazartesi akşam saatlerinde sürpriz bir kararla, AK Parti'ye yaptığı milletvekili aday adaylığı başvurusunu geri çekti.

Fidan, başvurusunu geri çekme kararında ise şu açıklamaya yer verdi:

"Gördüğüm lüzum üzerine, bugün itibariyle (09 Mart 2015) 25'inci Dönem milletvekili genel seçimleri aday adaylığı başvurumu geri çekmiş bulunuyorum. Ülkeme ve milletime hizmet yolunda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tevdi edilen her vazifeyi hakkıyla yerine getirmenin gayreti içinde olacağım. Bu vesileyle, destek ve itimatlarından dolayı, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve aziz milletimize şükranlarımı arz eder, saygılar sunarım. Dr. Hakan Fidan."

 

BAŞBAKAN'DAN HAKAN FİDAN AÇIKLAMASI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hakan Fidan'ın adaylığını çekmek istediğini ve Fidan'ın kararına saygı duyduğunu belirterek, " Milletvekilliği aday adaylığı söz konusu olduğunda, kendisine bu izni vermiş olduğumuz gibi, bu adaylığı çekmek istediğinde de kendisinin kararına saygı duyarak, dün (9 Mart Pazartesi günü) itibariyle bu talebini kabul ettim. Nasıl ayrılırken benim imzamla ve tek imzayla bu işlem gerçekleşmişse, dün de aynı şekilde görevine iade etmiş olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızla benim aramda bu konuda herhangi bir görüş ayrılığı veya farklı kanaatlere dayalı yaklaşım yoktur" dedi.

 

İSTİFASINI GERİ ÇEKMESİNE

EN ÇOK "ONLAR" ÜZÜLDÜ

Türkiye Cumhuriyeti'nin en genç MİT Müsteşarı olarak tarihe geçen Hakan Fidan, MİT Müsteşarlığı görevine geldiğinden bugüne kadar birçok baskılara rağmen başarılı işlere imza attı.

Gazette'nin, 8 Şubat 2015 Pazar günkü sayısında "Dışişleri Bakanı Hakan Fidan mı?"başlığıyla verdiğimiz manşette, köşe yazarımız Faruk Önalan'ın aylar öncesinden Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanı olacağını gündeme getirmişti.

Hakan Fidan aday adaylığı başvurusunu neden geri çekti?

Çözüm sürecinin mimarlarından Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "benim sır küpüm" dediği önemli bir isim.

Türkiye'yi 12 yıl gibi uzun bir süre günahıyla sevabıyla yöneten, inkar edilemeyecek başarılara imza atan, karizmatik bir Başbakanlık örneği sergileyen Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduktan sonra da beyin takımı ile devam etmek istemesi çok doğal.

Hakan Fidan da, Erdoğan'ın beyin takımının kilit isimlerinden.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı daha fazla üzmemek, çözüm süreci ve paralel yapıyla mücadeleye kaldığı yerden devam etmek adına başvurusunu geri çektiği öne sürülüyor.

Hakan Fidan'ın istifasını geri çekmesi en çok da paralel yapıyı çıldırttı.

Bugünden sonra Türkiye'de birçok şey değişecek.

Bunu da hep birlikte göreceğiz.